Montaż klimatyzacji - wybór miejsca

Montaż klimatyzacji - wybór miejsca

Gdzie zamontować klimatyzację?

 

Fala upałów daje się wszystkim we znaki. Poszukujemy różnych sposobów, aby się ochłodzić – kąpiele w jeziorze, chłodne napoje, czy też używanie wiatraków. W domu lub w biurze niezbędnym urządzeniem w okresie letnim jest oczywiście klimatyzacja. Jej użytkowanie ma duży wpływ na nasze samopoczucie oraz komfort, szczególnie podczas dni z wysoką temperaturą. Podpowiadamy, w jakim miejscu najlepiej zamontować klimatyzację, aby prawidłowo pełniła swoje funkcje!

 

 

Zasada działania klimatyzacji

 

Aby poznać zasadę działania klimatyzatora, warto wcześniej przyjrzeć się jego budowie. Na rynku dostępne są różne urządzenia, a między innymi: wentylacyjno-chłodzące, chłodząco-ogrzewające, a także systemy pełnej klimatyzacji. Zazwyczaj systemy te składają się z kilku elementów: parownika, sprężarki, skraplacza i zaworu rozprężnego. Co więcej, w klimatyzatorach z funkcją grzewczą występuje także specjalna nagrzewnica.

 

Jak to działa? Wymiana i chłodzenie powietrza opiera się na czynniku chłodniczym, który znajduje się w instalacji. Część chłodząca, a więc parownik umożliwia odparowanie czynnika przez zastosowanie ciepła z pomieszczenia. Wówczas czynnik ten, w postaci pary, dostaje się do sprężarki, a tam wzrasta jego ciśnienie i temperatura. Gorąca para przekazana jest do skraplacza, w którym się ochładza i już jako ciecz przepływa do zaworu rozprężnego. Tam temperatura wyraźnie się zmniejsza, a dalej czynnik przenosi się do parownika i tak cykl się powtarza.

 

Co więcej, stosowanie klimatyzacji ma pozytywny wpływ na świeże powietrze w pomieszczeniu. Jest ono zdecydowanie czystsze, dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj używanego czynnika, gdyż obecnie stosować można wyłącznie czynniki chłodnicze R407C lub R410A.

 

 

Klimatyzacja w domu

 

Kiedy już znasz zasadę działania urządzenia, które zapewni Ci komfort w te najcieplejsze dni, dowiedz się, gdzie należy go zamontować. Na początek należy wziąć pod uwagę, że rozmieścić trzeba zarówno jednostkę wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Skupmy się na początek na klimatyzatorze, który znajduje wewnątrz pomieszczeń. Pierwszym krokiem jest określenie, w której części domu będzie się on znajdował. Warto wziąć pod uwagę nasłonecznienie oraz to, ile czasu przebywamy w danym miejscu. Najczęściej wybierane są salon lub sypialnia, szczególnie jeśli znajdują się od strony południowej.

 

Wybrałeś pomieszczenie? Czas na ulokowanie klimatyzatora w odpowiednim miejscu. Nie powinien on być przysłonięty innymi elementami wnętrza, a więc meblami czy szafkami ze względu na prawidłowy obieg powietrza. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie urządzenia w pobliżu okien, najlepiej przy suficie – tam dostaje się najwięcej ciepłego powietrza.

 

Gdzie nie umieszczać klimatyzatora? Warto wziąć pod uwagę także miejsca, w których urządzenie nie powinno się znajdować, a między innymi te, w których spędzamy czas wolny. Dotyczy to stołu, kanap, foteli i innych. W tym przypadku urządzenie nie powinno być umieszczone naprzeciw nich, aby nie narażać domowników na przeciągi. Inną, istotną kwestią jest hałas generowany przez jednostkę. Można go zredukować, nie montując urządzenia w pobliżu mebli lub w rogach pomieszczeń. Dźwięk jest wtedy natężony przez trzy płaszczyzny, od których się odbija. Uwzględniając wszystkie czynniki, klimatyzacja będzie spełniać prawidłowo wszystkie swoje funkcje.

 

 


Sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego B2B


 

Jednostka zewnętrzna

 

Z urządzeniem montowanym na zewnątrz nie powinno być większego problemu, jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym. Po prostu dostosowujemy instalację do własnych potrzeb. Można ona zostać umieszczona na ziemi, ścianie bądź dachu. Jednak dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, sprawa się nieco komplikuje. Wówczas niezbędne będzie pozwolenie administracji lub też dewelopera, aby zainstalować klimatyzator.

 

 

Jak dobrać klimatyzator do pomieszczenia?

 

Wydajność klimatyzatora to parametr, który pozwala określić jakie urządzenie wybrać. Należy wówczas wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, jego usytuowanie w budynku, liczbę urządzeń elektrycznych oraz to, ile osób przebywa w danym miejscu. Uwzględniając wszystkie te czynniki, wybrać można odpowiedni system chłodzący do swojego domu. Mimo kalkulacji warto jednak postawić jednak na klimatyzację o większej mocy.

 

Nie należy zapominać także o energooszczędności. Pozwoli to uniknąć rozczarowania po sezonie letnim. Mimo przyjemnego chłodu – rachunek może nie być zadowalający, jeśli nie zdecydujemy się na urządzenie ze specjalnym oznaczeniem. Jak poznać, że klimatyzator jest energooszczędny? Współczynniki, takie jak: SEER lub SCOP informują o efektywności chłodzenia i zrównoważonym działaniu.

 

Na etapie eksploatacji duże znaczenie ma także poziom generowanego hałasu. Dlatego już przy wybieraniu urządzenia dobrze wziąć to pod uwagę. Nie może wpływać na dyskomfort domowników, ani ich zagłuszać. Optymalnie poziom hałasu klimatyzatora wewnątrz nie powinien przekraczać 65 dB.

 

Zalety klimatyzacji

Nie jesteś przekonany do zakupu klimatyzacji? Poznaj jej zalety, zanim zdecydujesz!

 

1. Idealne rozwiązanie dla alergików. Klimatyzacja dzięki odpowiednim filtrom zapewnia także świeże i czyste powietrze bez alergenów w pomieszczeniu.

 

2. Usuwanie wilgoci. Urządzenie tylko ochładza wnętrza, ale także usuwa nadmiar wilgoci. Wpływa to na nasze zdrowie i samopoczucie.

 

3. Wyższy komfort życia i lepszy sen. Klimatyzacja przekłada się na jakość naszego funkcjonowania podczas upalnych dni. W chłodnych miejscach nie tylko lepiej się działa, ale również śpi i wypoczywa.

 

 


Sprawdź naszą ofertę klimatyzacji


 Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij